Aktualności

1 lutego, 2024

Sprawa narkotykowa – jak się bronić?

1 lutego, 2024

Sprawa narkotykowa

Do naszej Kancelarii zgłaszają się klienci podejrzani lub oskarżeni o przestępstwa narkotykowe z ustawy o przeciwdziałaniu narkomanii. W tym artykule podpowiemy jak bronić się w tego typu sprawach, szczególnie w przypadku samego zarzutu posiadania środków odurzających.

Sprawa narkotykowa – nie dostarcz dowodów swej winy!

O ile przestępstwo posiadania narkotyków jest przestępstwem formalnym, czyli dla zaistnienie niewymagającym skutku lub celu – jak np. dalsza sprzedaż, to często osoby zatrzymane same dostarczają dowodów swojej winy. Przykładowo – o ile łatwo udowodnić samo posiadanie (szerzej na ten temat w tym artykule) – o tyle trudniej policji dowieść, że sprawca narkotykami tymi handlował czy też je wytwarzał. W tym celu musiałyby być zabezpieczone dane z telefonu lub świadkowie musieliby złożyć zeznania na fakt kupowania lub otrzymywania narkotyków od zatrzymanego. Tym samym często postępowania kończą się właśnie na zarzucie posiadania. Jeżeli jednak w toku przeszukania czy przesłuchania sam podejrzany wskaże, że sprzedawał dalej narkotyki to nawet przy braku innych dowodów zarzut udzielania środków odurzających zostanie mu przedstawiony.

Przyznać się czy nie przyznać do posiadania narkotyków?

Jeżeli zostałeś zatrzymany i w Twojej kurtce, samochodzie czy mieszkaniu znaleziono narkotyki, to fakt ten wystarczy do przypisania Ci odpowiedzialności za przestępstwo ich posiadania. W Polsce karane jest nawet przechowywanie środków odurzających „dla kogoś”, czy „przypadkowo” więc tym bardziej, gdy narkotyki te należą do Ciebie. Jeżeli jednak zostały Ci podrzucone lub ktoś je u Ciebie omyłkowo zostawił o czym nie wiedziałeś to wówczas warto walczyć o uniewinnienie. W przypadku posiadania narkotyków, do których wyłącznie Ty miałeś dostęp i które są Twoje warto rozważyć przyznanie się do popełnienia przestępstwa. Doprowadzi to do łagodniejszego potraktowania przez sąd w przyszłości. Pamiętaj jednak, by rozważać przyznanie wyłącznie co do przestępstwa posiadania, albowiem w pozostałych przypadkach perspektywa skutecznej obrony może się zmieniać.

Posiadanie narkotyków na własny użytek

Z oczywistych względów, w przypadku ujawnienia w Twoim posiadaniu środków odurzających zostaniesz zapytany o ich pochodzenie i cel posiadania. Pamiętaj, że na żadne z tych pytań nie musisz odpowiadać. Zatrzymanemu, podejrzanemu i oskarżonemu przysługuje prawdo do odmowy odpowiedzi na pytanie bez podania przyczyny i bez negatywnych konsekwencji takiego zachowania. Ujawnienie skąd posiadało się narkotyki może skutkować powiązaniem z większą liczbą transakcji substancjami zabronionymi, co może negatywnie wpłynąć na Twoją sprawę. Jeżeli natomiast środki odurzające posiadasz na własny użytek w celu ich zażywania to nie ma nic złego w tym, że przyznasz to w trakcie przesłuchania. Samo zażywanie narkotyków, w szczególności po przedstawieniu Ci zarzutu ich posiadania, nie rodzi żadnych negatywnych konsekwencji ani nie powoduje rozszerzenie oskarżenia o inne przestępstwa. Jeżeli jesteś osobą uzależnioną od narkotyków możesz podjąć terapię odwykową, co pozytywnie wpłynie na Twoją sytuację procesową, o czym więcej tutaj.

Adwokat od Spraw Narkotykowych:

W Kancelarii Adwokackiej OWO Adwokaci we Wrocławiu specjalizujemy się w obszarze obrony w sprawach narkotykowych. Reprezentujemy naszych klientów w postępowaniach o posiadanie narkotyków, handel narkotykami, ich produkcję czy wprowadzenie do obrotu. Zajmujemy się sprawami zarówno niewielkich ilości, pozwalających nawet na wywalczenie warunkowego umorzenia postepowania, jak również większych sprawach liczonych w setkach kilogramów środków odurzających. W przypadkach zarzutów dotyczących narkotyków, kluczowe jest skorzystanie z usług doświadczonego adwokata ds. spraw narkotykowych.

Skontaktuj się z nami
OWO Adwokaci

biuro@owo-adwokaci.pl
Adwokat Artur Obarzanek
tel: +48 606 371 452
Adwokat Aleksandra Włodarczyk - Ochenkowska
tel: +48 794 984 811
Adwokat Kamil Ochenkowski
tel: +48 605 167 551